Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Posypová sůl je zásadní materiál používaný k zimní údržbě komunikací. Z čeho se skládá a jak funguje při zajištění pocitu bezpečí při pohybu v zimním počasí?

Sůl neboli chlorid sodný pochází z minerálu halit, který se těží v mořích nebo v sedimentech kdysi dávno vyschlých jezer. Pro potravinářské účely je třeba ji zbavit nežádoucích příměsí a standardně se obohacuje jódem. Technická sůl posypová takové úpravy nepotřebuje. K té se přidává malé množství ferrokyanidu draselného, což je protispékavá látka, která zabraňuje slepování zrnek k sobě a umožňuje rovnoměrný posyp.

Hlavní výhody používání

Jedná se o velice účinný a rychlý prostředek. Chlorid sodný snižuje bod mrazu vody, a tím pomáhá rozpouštět sníh i ledovku. Začíná působit téměř okamžitě po aplikaci a ve srovnání s jinými prostředky určenými k posypu je cenově dostupný, tedy celkově ekonomicky nejefektivnější. Důležitým aspektem je i snadná aplikace, od ručně sypaného chodníku před domem po velkoplošné solení silnic.

Zdroj: Freepik

Kde se používá sůl posypová?

Nejčastěji se posypová sůl používá na veřejných silnicích, parkovištích, chodnících, příjezdových cestách, schodištích a dalších venkovních plochách. Prostě všude tam, kde hrozí nebezpečí skluzu způsobeného sněhem a ledem. Největšími odběrateli jsou obce, správci silnic, podnikatelé v oblasti zimní údržby, ale i jednotlivci, kteří si chtějí zajistit bezpečnost na svém pozemku.

Kdy je ten správný čas?

Posypová sůl si poradí s vrstvou sněhu do 3 mm a rozpustí bez problémů 2 mm vrstvu ledu. Při větší sněhové nadílce musí posypu předcházet odklizení. Nejúčinnější je při teplotách do -7 °C. Při nižších teplotách je třeba použít alternativu, např. v podobě chloridu vápenatého nebo solného roztoku (solanky).

Ekologické aspekty

Při používání posypové soli je důležité mít na paměti její environmentální dopady. Nadměrné solení může vést k poškození vegetace a znečištění vodních zdrojů. K minimalizaci negativního dopadu na životní prostředí se doporučuje používat sůl efektivně v kombinaci s jinými metodami zimní údržby, jako jsou písek nebo štěrk.

Kvalitní posypová sůl

Při výběru je důležité zvážit několik faktorů, jako je čistota soli, velikost zrn a schopnost tání při nízkých teplotách. Kvalitní posypová sůl obsahuje především chlorid sodný (98 %). Důležitá je i rozmanitost velikosti zrnek. Nejmenší zrnka účinkují nejrychleji, větší se rozpouští později. Výsledný efekt je pak dlouhodobější.

Pytlovaná sůl na posyp - kde ji sehnat?

Posypová sůl se prodává v 25 kg pytlích buď jednotlivě nebo na paletách. Kvalitní certifikovaný posyp se dá pořídit i na internetu, kde je možné si ověřit spolehlivost dodavatele formou recenzí a doporučení. Není nutné bát se nákupu většího množství, protože při vhodném uskladnění má sůl posypová téměř neomezenou trvanlivost. Na boj s nesjízdnými silnicemi a neschůdnými chodníky je tedy možné vybavit se snadno, rychle a přímo z domu.

Lucie Ederová
Lucka je milovnicí přírody a udržitelnosti. Od malička byla vedená k pohybu venku a k hlubokému respektu k přírodě. Velkou část dětství pobíhala po jesenických lesích, v mládí předávala zkušenosti na táborech a několik let vedla turistickou skupinu. Díky pobytům na chatě přišla do kontaktu s vytápěním a přípravou topiva na zimu již v útlém věku, a i dnes si ráda po náročném dni odpočine u hořícího krbu.
Zájmy:
příroda
turistika
četba

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...